ZASOBY MUZEUM HUMORU I ABSURDU

Na naszej stronie przedstawiamy jedynie część eksponatów, które możecie zobaczyć na żywo w Uradzu!

REKWIZYTY FILMOWE

O jakości filmu decyduje wiele czynników - gra aktorska, scenariusz, reżyseria, sposób prowadzenia kamery... Można wymieniać bardzo długo, ale za każdym razem na tej liście znajdą się filmowe rekwizyty i scenografia. Zwłaszcza w czasach PRL-u to ich mistrzostwo często decydowało o tym, że na ekranie działa się prawdziwa magia!
Sprawdź - dostępne wkrótcePLAKATY

Polskie komedie epoki PRL-u nie zrobiły nigdy międzynarodowej kariery, bo i nie mogły! Specyficzny, absurdalny humor, oparty przede wszystkim na groteskowej (samej w sobie) polskiej rzeczywistości nie mógł być zrozumiany w żadnym innym kręgu kulturowym! Czasami jeszcze w innych krajach określanych mianem "demoludów". Ale plakat - to już zupełnie coś innego! Genialna graficzna forma polskich plakatów zachwyciła cały świat!POJAZDY Z EPOKI PRL-U

Samochody, motocykle, motorowery - to obiekty pożądania wszystkich obywatelek i obywateli całego Bloku Wschodniego! By móc kupić jakikolwiek pojazd mechaniczny nie wystarczyło mieć na niego pieniądze. Trzeba było mieć albo bardzo duże znajomości, albo wiedzieć komu można wręczyć odpowiednio wielką łapówkę, ewentualnie zasłużyć się w pracy w aparacie rządowym lub partyjnym. Każdy inny mógł liczyć, że ewentualnie wygra swój pojazd na loterii, albo będzie miał tyle pieniędzy, że będzie go stać na kupienie go od kogoś innego. W naszych zbiorach zobaczycie zarówno te cywilne pojazdy, jak i te wykorzystywane przez Milicję Obywatelską i ZOMO, straż pożarną, wojsko i pogotowie ratunkowe.